MM-kisat

Maailmanmestaruuskilpailut ja mitalistit

Vuosi Sijainti Kulta Hopea Pronssi
2015 Cambridge (UK) Yusuke Takanashi (JPN) Makoto Suekuni (JPN) Nicky van den Biggelaar (NLD)
2014 Thailand (THA) Makoto Suekuni (JPN) Ben Seeley (USA) Yan Song (CHN)
2013 Stockholm (S) Kazuki Okamoto (JPN) Piyanat Aunchulee (THA) Takashi Yamakawa (JPN)
2012 Leeuwarden (NLD) Yusuke Takanashi (JPN) Kazuki Okamoto (JPN) Seiya Kurita (JPN)
2011 New York (USA) Hiroki Nobukawa (JPN) Piyanat Aunchulee (THA) Nicky van den Biggelaar (NLD)
2010 Roma (ITA) Yusuke Takanashi (JPN) Michele Borassi (ITA) Piyanat Aunchulee (THA)
2009 Gent (BEL) Yusuke Takanashi (JPN) Matthias Berg (DEU) Makoto Suekuni (SIN)
2008 Oslo (NOR) Michele Borassi (ITA) Tamaki Miyaoka (JPN) Matthias Berg (DEU)
2007 Athens (GRC) Kenta Tominaga (JPN) Stéphane Nicolet (FRA) Matthias Berg (DEU)
2006 Mito (JPN) Hideshi Tamenori (JPN) Makoto Suekuni (SIN) Ben Seeley (USA)
2005 Reykjavik (ISL) Hideshi Tamenori (JPN) Kwangwook Lee (KOR) Takuji Kashiwabara (FRA)
2004 London (GBR) Ben Seeley (USA) Makoto Suekuni (JPN) Brian Rose (USA)
2003 Stockholm (SWE) Ben Seeley (USA) Makoto Suekuni (JPN) Andreas Höhne (DEU)
2002 Amsterdam (NLD) David Shaman (NLD) Ben Seeley (USA) Imre Leader (GBR)
2001 New York (USA) Brian Rose (USA) Raphael Schreiber (USA) Kazuhiro Sakaguchi (JPN)
2000 Copenhagen (DNK) Takeshi Murakami (JPN) Brian Rose (USA) Stéphane Nicolet (FRA)
1999 Milano (ITA) David Shaman (NLD) Tetsuya Nakajima (JPN) Kazune Aoki (JPN)
1998 Barcelona (ESP) Takeshi Murakami (JPN) Emmanuel Caspard (FRA) Dominique Penloup (FRA)
1997 Athens (GRC) Makoto Suekuni (JPN) Graham Brightwell (GBR) Donato Barnaba (ITA)
1996 Tokyo (JPN) Takeshi Murakami (JPN) Stéphane Nicolet (FRA) Garry Edmead (GBR)
1995 Melbourne (AUS) Hideshi Tamenori (JPN) David Shaman (USA) Tatsuya Mine (USA)
1994 Paris (FRA) Masaki Takizawa (JPN) Karsten Feldborg (DNK) Marc Tastet (FRA)
1993 London (GBR) David Shaman (USA) Emmanuel Caspard (FRA) Phillippe Juhem (FRA)
1992 Barcelona (ESP) Marc Tastet (FRA) David Shaman (USA) Francesco Marconi (ITA)
1991 New York (USA) Shigeru Kaneda (JPN) Paul Ralle (FRA) David Shaman (USA)
1990 Stockholm (SWE) Hideshi Tamenori (JPN) Didier Piau (FRA) Paul Ralle (FRA)
1989 Warszawa (POL) Hideshi Tamenori (JPN) Graham Brightwell (GBR) Peter Bhagat (GBR)
1988 Paris (FRA) Hideshi Tamenori (JPN) Graham Brightwell (GBR) Imre Leader (GBR)
1987 Milano (ITA) Ken’Ichi Ishii (JPN) Paul Ralle (FRA) David Shaman (USA)
1986 Tokyo (JPN) Hideshi Tamenori (JPN) Paul Ralle (FRA) David Shaman (USA)
1985 Athens (GRC) Masaki Takizawa (JPN) Paolo Ghirardato (ITA) David Shaman (USA)
1984 Melbourne (AUS) Paul Ralle (FRA) Ryoichi Taniguchi (JPN) Ted Landau (USA)
1983 Paris (FRA) Ken’Ichi Ishii (JPN) Imre Leader (GBR) Brian Rose (USA)
1982 Stockholm (SWE) Kunihiko Tanida (JPN) David Shaman (USA) Pier Andrea Morolli (ITA)
1981 Bryssel (BEL) Hidenori Marouka (JPN) Brian Rose (USA) Pier Andrea Morolli (ITA)
1980 London (GBR) Jonathan Cerf (USA) Takuya Mimura (JPN) Vincenzo Peccerillo (ITA)
1979 Rome (ITA) Hiroshi Inoue (JPN) Jonathan Cerf (USA) Alan Woch (GBR)
1978 New York (USA) Hidenori Marouka (JPN) Carol Jacobs (USA) Leve Arsenault (CAN)
1977 Tokyo (JPN) Hiroshi Inoue (JPN) Thomas Heiberg (NOR) Rey Ilagan (PHL)

 

MM-kisojen joukkumestaruus sekä naisten finalistit

Vuosi Paras maa Naisten kulta Naisten hopea
2015 Japan Yoko Sano (USA) Nida Pattarakul (THA)
2014 Japan Joanna William (AUS) Zhen Dong (CHN)
2013 Japan Katie Wu (FIN) Caroline Sandberg Odsell (SWE)
2012 Japan Veronica Stenberg (SWE) Mami Yamanaka (JPN)
2011 Japan Jian Cai (USA) Yoko Sano (JPN)
2010 Japan Jiska Helmes (NLD) Veronica Stenberg (SWE)
2009 Japan Mei Urashima (JPN) Veronica Stenberg (SWE)
2008 Japan Liya Ye (DEU) Yukiko Tatsumi (JPN)
2007 Japan Yukiko Tatsumi (JPN) Caroline Sandberg Odsell (SWE)
2006 Japan Toshimi Tsuji (JPN) Katie Wu (HKG)
2005 Japan Hisako Kinoshita (JPN) Mami Yamanaka (JPN)
2004 USA
2003 Japan
2002 USA
2001 USA
2000 USA
1999 Japan
1998 France
1997 Great Britain
1996 Great Britan
1995 USA
1994 France
1993 USA
1992 Great Britain
1991 USA
1990 France
1989 Great Britain
1988 Great Britain
1987 USA

 

Uutisia